Nie mów mi o co chodzi w świętach!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu ludzi ich ulubione. Ja lubię wszystkie, aczkolwiek nie da się ukryć, że te mają niepowtarzalną atmosferę. Jak święta to świąteczne reklamy, memy, teksty na blogach, których nigdy nie dość. No, a jak reklamy, memy i teksty na blogach to i jeden, namiętnie powtarzany tekst – „w świętach nie chodzi o prezenty/żeby się najeść/czyste mieszkanie…, tylko o to by spotkać się z rodziną”. 

Gdy w kolejnej dyskusji zobaczyłam, że ktoś próbuje mi i innym wyjaśnić na czym polegają święta i co w nich jest ważnego miałam ochotę wrzasnąć – NIE MÓW MI O CO CHODZI W ŚWIĘTACH!

W moim świętowaniu wcale nie chodzi o spotkanie się z rodziną, bo spędzam je z mężem i dziećmi, a my widzimy się ze sobą codziennie. Moje święta polegają na odpoczynku. W święta odpoczywam, leniuchuję, leżę w łóżku, czytam, oglądam filmy i seriale, obżeram, się ciastem i ani mi w głowie zmieniać to na rodzinne obiadki. 

Moje święta to także wigilijne potrawy. Dużo wigilijnych potraw. Nie, wcale nie wystarczą mi 2 ulubione. Nic także po świętach nie wyrzucam, bo gotuje ich dużo, ale w małych ilościach i tylko to co naprawdę lubimy. W żaden inny dzień w roku nie jem kapusty z grzybami, barszczu z uszkami ani karpia. Czekam zatem na święta z niecierpliwością, czekam na te potrawy, zjadam ze smakiem i nie zamierzam gotować ich w innym terminie, bo tylko w święta smakują tak dobrze.

W moich świętach jak najbardziej chodzi o prezenty. Uwielbiam zwyczaj dawania prezentów. Kocham już moment wymyślania co dla kogo, na ich pakowaniu kończąc. Nie wyobrażam sobie świąt bez prezentów pod choinką. Wiem, że istnieją rodziny, w których prezentów na Boże Narodzenie się nie daje. Ich święta wcale nie są bardziej wartościowe od moich jak co niektórzy próbują mi wmówić. Nie są też mniej wartościowe. Są po prostu inne.

Dajmy ludziom świętować jak lubią. Dla jednych to będzie mycie okien dla Jezusa, dla drugich spotkania z rodziną, dla kolejnych relaks z książką pod kocem albo 30 różnych potraw. Nie ma jednego słusznego schematu spędzania świąt. Więc, na Boga, przestańmy mówić ludziom o co chodzi w świętach.

(Visited 441 times, 1 visits today)
Navigate