Nie bój się niesłyszących

Miałam się spotkać kiedyś z dziewczyną, z którą nigdy wcześniej nie rozmawiałam osobiście. Ja wiedziałam, kim jest ona, ona wiedziała, kim jestem ja, ale osobiście się nie znałyśmy. Żadna tam internetowa znajomość, raczej wspólni znajomi, a wspólny interes spowodował, że musiałyśmy się spotkać. Ta dziewczyna świetnie wiedziała, że ja niedosłyszę i gdy doszło do umawiania się, w pewnym momencie zaczęła wić się w rozmowie, a wszystko przez to, że obawiała się, jak przez mój niedosłuch będzie wyglądać nasze spotkanie, krępowała się zaś o to zapytać. W końcu przełamała się i po prostu spytała jak ona ma ze mną rozmawiać.

Szczerze powiedziawszy, w ogóle nie zastanawiałam się, jak będziemy rozmawiać. Dla mnie sprawa była prosta – ona mówi, ja staram się słyszeć, a, jeżeli nie usłyszę, to proszę o powtórzenie. Tamta sytuacja pokazała mi, że ludzie, choćby chcieli mieć kontakt z osobami niesłyszącymi, to po prostu się tego obawiają. Nie wiedzą, jak rozpocząć rozmowę. Nie wiedzą, jak mówić.

Kiedyś przeczytałam historię, w której chłopakowi spodobała się niesłysząca dziewczyna. Jego największym problemem było, jak do niej zagadać i wcale nie chodziło o wstyd, ale o jej niedosłuch właśnie. Odpowiedź była prosta – zagadać jak do każdej innej.

Tydzień temu pisałam o tym, jak wygląda niesłyszący, w tekście twierdziłam, że fakt, iż niedosłuchu nie widać, czasem przeszkadza, ale wtedy właśnie pojawiła mi się myśl, że, gdyby była to niepełnosprawność widoczna, w ludziach byłaby blokada przed nawiązaniem kontaktu. Ludzie nie wiedzą, jak zachowywać się w towarzystwie osób niepełnosprawnych. Wierzę, że po prostu nie chcą takiej osoby urazić.

Wracając do osób niesłyszących, to, jeśli oboje chcecie się dogadać, to się dogadacie. Rozmowę zacznij zwyczajnie, jak z każdym innym. Nie bój się spytać, jak masz mówić, nikogo w ten sposób nie urazisz, a wręcz przeciwnie – pokażesz, że zależy Ci na kontakcie. Doceniam osoby, które wprost potrafią powiedzieć – Magda, powiedz, jak ja mam do Ciebie mówić, żebyś mnie słyszała?

(Visited 306 times, 1 visits today)
Navigate