Aparat słuchowy jest fajny

Aparaty słuchowe to strasznie drażliwy temat. Mnie osoby, które aparat nosić powinny, a tego nie robią, najzwyczajniej w świecie wkurzają. O ile bronienie się przed kupnem jestem w stanie w jakiś sposób zrozumieć, o tyle budzi we mnie agresję, gdy ktoś ma aparaty, a ich nie nosi. Przecież to utrudnia życie wszystkim.

Czytając komentarze, obserwując osoby mi znane, a także odpowiadając na wasze bezpośrednie prośby postanowiłam po raz kolejny poruszyć temat aparatów słuchowych. Spróbuję Was przekonać do noszenia aparatów słuchowych, a także dać wskazówki tym, którzy chcą przekonać kogoś innego.

Zacznijmy od tego, dlaczego osoby niedosłyszące i świadome tego nie chcą nosić aparatów.

Po pierwsze: zakładając aparat, musieliby się pogodzić z utratą słuchu. Ludzie lubią się oszukiwać i próbują naginać rzeczywistość. Aparat na uchu byłby dla nich dowodem, że polegli, że naprawdę nie słyszą. Dlatego najpierw trzeba uświadomić sobie problem. Więcej o tym pisałam tutaj.

Po drugie: wstydzą się. Kiedyś wstydzono się okularów. Dziś okulary noszą nawet Ci, którzy mają dobry wzrok. Aparaty są maleńkie, piękne kolorowe, dopasowane do potrzeb użytkownika.  Wiele lat się wstydziłam aparatów, których nikt nie dostrzegał, nawet, gdy miałam kitkę i odsłonięte uszy. Nawet wtedy, gdy wygoliłam boki głowy. Aparaty są całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Kiedyś miałam przepiękną wkładkę do ucha z  cyrkoniami. Wszyscy byli świecie przekonani, że przebiłam sobie tak oryginalnie ucho.

Po trzecie: poddają się. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że ktoś stara się nosić aparat słuchowy. Aparat na początku jest nieznośny. Naprawdę źle się z nim słyszy. Trzeba się do niego przyzwyczaić. Z tego powodu wiele osób (przeważnie starszych) po pierwszym założeniu chowa aparat do pudełka i już nigdy go nie wyciąga. To jest podstawowy i najgorszy błąd, jaki można zrobić. Przyzwyczajenie się do aparatu to kwestia kilku dni. Później jest już coraz lepiej i zaczynamy go doceniać.

Jeśli musisz nosić aparat, to go załóż. Załóż i przestań udawać, że słyszysz, od tego Ci się nie poprawi. Wyrób sobie nawyk zakładania aparatu. Ja od tej czynności zaczynam dzień. Aparat trzymam obok łóżka. Jeszcze na pół śpiąca, będąc w łóżku zakładam go, mimo że po minucie będę go ściągać korzystając z łazienki. Zrób to dla siebie i dla swoich bliskich, dla otaczających Cię ludzi, dla świata. Problem niedosłuchu nie dotyczy tylko Ciebie, ale wszystkich ludzi, którymi się otaczasz, z którymi masz kontakt. Ci ludzie nie namawiają Cię na aparat, by się z Ciebie ponabijać ale dlatego, że chcą Ci pomóc, a sami są już zmęczeni.

Jeśli chcesz przekonać kogoś do noszenia aparatów, to właśnie to mu powiedz, że jesteś zmęczony, że chcesz rozmawiać, a nie krzyczeć. Udowodnij mu, że ma problemy ze słuchem np. mówiąc spokojnym cichym głosem lub ściszając telewizor do poziomu, na którym Ty słyszysz, a dana osoba nie. Pokaż te różnice, zaoferuj wsparcie. Zaproponuj, że pójdziecie razem wybrać ten aparat. Pokaż mu ten tekst, by wiedział, że nie jest sam, że niedosłuch, to żaden wyrok.

Bez względu na to, po której jesteś stronie: czy będziesz namawiać do kupna aparatu, czy też Ty musisz go kupić, przed Tobą długa droga, ale nie bój się jej. Będzie trudno, ale skoro mi i wielu innym się udało, to Tobie też się uda.

(Visited 1 613 times, 1 visits today)
Navigate