Wynocha z łazienki!

Znajoma blogerka napisała mi kiedyś, że jestem jedyną znaną jej matką, która nie chodzi ze swoim dzieckiem do łazienki i toalety. Patrząc na komentarze pod różnymi memami i tekstami na ten temat, jestem skłonna jej uwierzyć. Jest to coś, czego nigdy nie potrafiłam zrozumieć: Dlaczego matki załatwiają się i kąpią w obecność swoich dzieci?

Skala tego zjawiska jest tak ogromna, że zaczęłam się zastanawiać, czy fakt, że moje dzieci pozostają za drzwiami toalety, nie robi ze mnie wyrodnej matki. Stwierdzam, że nie. To robi ze mnie tylko matkę, która w spokoju chce zrobić siku.

Tak, ja wiem, że na pewnym etapie rozwoju dziecka ono łomocze do drzwi łazienki, drze się w niebogłosy, ryczy, jakby płonęło żywcem. Rzecz w tym, że Ty poszłaś tylko za potrzebą, za 2 minuty wrócisz. Nic mu się od tego płaczu nie stanie. Nie stanie mu się też nic jak przez ten czas pobędzie samo. Jak ma się coś stać, to pod Twoim czujnym okiem też się stanie.

Dlatego, gdy ktoś mnie pyta, jakim cudem nie chodzę kąpać się z dziećmi, to odpowiadam, że po prostu nigdy tego nie robiłam. Wyganiałam z toalety, wyganiałam z łazienki. Uwierzcie, moje dzieci wcale nie są z tego powodu nieszczęśliwe. Wiedzą natomiast, że wszyscy mamy w domu prawo do prywatności, którą musimy szanować. Wiedzą, że, kiedy jestem w łazience, to nie czas na zawracanie mi głowy, a i ja nie zawracam im, gdy oni się kąpią.

Nie ma to też nic wspólnego ze wstydem z powodu nagości, jak wiele osób sądzi. Nie wstydziłam i nie wstydzę się swoich dzieci. Potrafię przebrać się przy nich, ale to nie oznacza, że mam ochotę przy nich golić sobie nogi.

Śmiem wątpić, że Twoje dziecko nie wytrzyma bez Ciebie czasu, który spędzasz toalecie. To Tobie się tak tylko wydaje. To rozpaczliwe wołanie zza drzwi „maaaamaaa” tak na Ciebie działa. Jeśli to towarzystwo w żaden sposób Ci nie przeszkadza, to nie ma tematu, jednak jeśli czujesz się zmęczona brakiem prywatności nawet podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, to zrób coś z tym. Zamknij drzwi. Wygoń dziecko z łazienki.

(Visited 1 547 times, 1 visits today)
Navigate