Twoje szczęście

Na pewno to znasz: złote myśli z memów zalewające internet, mówiące o tym, że liczysz się tylko Ty i Twoje szczęście. Paulo Coelho przy nich wymięka. To nie tylko memy autorstwa nastolatków wiedzących wszystko o życiu, miłości i złamanym sercu. To także kolejne teksty motywacyjne, coachingowe wmawiające Ci, że liczysz się tylko Ty. Ty i nikt więcej.

Ile razy już przeczytałeś, że masz olać wszystkich, dążyć do celu pomimo wszystko, że ważne jest tylko to, co Tobie sprawia przyjemność. Ile razy już przeczytałeś, że masz być egoistą? Ile razy wcieliłeś tę myśl w życie?

W jak ładne słowa by tego nie ubrać, przekaz jest prosty – masz być egoistą, dążyć do celu po trupach, masz być zapatrzonym w siebie dupkiem.

Tak, to prawda, Twoje szczęście jest ważne. Dla Ciebie zapewne najważniejsze. Dopóki żyjesz sobie sam i tylko dla siebie, nie ma problemu. Rzecz w tym, że Twoja granica kończy się tam, gdzie zaczyna się granica drugiego człowieka.

Wychowujemy pokolenie egoistów i egocentryków. Gdybym czepiała się egoizmu, byłabym hipokrytką. Czepiam się jednak pokazywania egoizmu jako czegoś dobrego. Wbrew temu, co Ci wmawiają, egoizm to wada, nie – zaleta. Egoizm i wieczne myślenie tylko o sobie nie sprawi, że będziesz szczęśliwy. Wiem coś o tym.

Nie odbieram Ci prawa do szczęścia. Wszyscy mamy do niego prawo. Jednak sprzeciwiam się budowaniu szczęścia kosztem drugiego człowieka. Póki jesteś pustelnikiem, wszystko jest ok, ale kiedy masz już męża, żonę, piątkę dzieci i nagle stwierdzasz, że to nie daje Ci szczęścia, a zatem porzucisz to, ot tak, po prostu, to coś jest nie tak. Gdzieś pogubiłeś się Ty, gdzieś pogubiła się ludzkość.

Życie płata figle. Czasem, choćbyśmy bardzo nie chcieli, i tak kogoś skrzywdzimy. Nie zmusimy się do bycia z kimś, do kochania kogoś. Nie chodzi o to, byśmy całkowicie poświęcali siebie dla dobra innych. Chodzi o to, by inni ludzie i ich szczęście nie byli nam obojętni.

(Visited 495 times, 1 visits today)
Navigate