Przeproś swoje dziecko

Pewnego razu byłam świadkiem tego, jak babcia Młodego Starszego niesłusznie na niego nakrzyczała. Szybko sama doszła do wniosku, że było to niesłuszne i niesprawiedliwe, ale nie zamierzała z tym nic zrobić.

– Powinnaś go przeprosić – zasugerowałam.

– Nie przesadzajmy, to tylko dziecko – usłyszałam w odpowiedzi.

No tak, dziecko. Dziecko, a nie człowiek. Ludzi, gdy potraktuje się ich źle, po prostu się przeprasza, ale przecież – nie dziecko.

Wielu dorosłych ludzi, wielu rodziców ma problem z przeproszeniem dziecka. Wydaje im się, że, jeśli przeproszą, to dziecko przestanie ich szanować, przestaną być dla niego autorytetem. Poza tym przeprosiny wiążą się z przyznaniem do błędu, a więc tym samym dorośli obawiają się, iż pozbawiliby się łatki nieomylnych, tych mądrzejszych, „bo starszych”. Gdy dziecko nas zrani swoim zachowaniem, oczekujemy od niego przeprosin, wręcz głośno ich się od niego domagamy. Jednak, gdy to my zranimy swoje dziecko, uważamy, że nie ma potrzeby go przepraszać, bo – no, właśnie – „to tylko dziecko”.

Rzecz w tym, że przeproszenie dziecka niesie ze sobą same plusy.

Uczymy dzieci form grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia itd. Co z tego, że będziemy tłumaczyć, że należy ich używać, skoro sami nie będziemy się do tego stosowali? Jak wiadomo, dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, jeśli zatem my będziemy przepraszać za swoje błędy, ono będzie przepraszać za swoje.

Przepraszając, pokazujemy, że nie jesteśmy nieomylni. To prawda. I bardzo dobrze. Przyznając się przed dzieckiem do błędu, pokazujemy mu, że każdy ma do nich prawo, ono też. Każdy ma prawo do gorszego dnia, złości, pomyłek, ale najważniejsze to umieć się do nich przyznać i przeprosić, jeśli kogoś zraniliśmy.

Co najważniejsze, przeprosiny, to okazanie szacunku i miłości. Przepraszamy ludzi, na których nam zależy, których krzywdzić nie chcemy, ale jednak to zrobiliśmy. Przepraszając dziecko, dajemy mu do zrozumienia, że jest dla nas ważne i traktujemy je na równi ze sobą, a nie jak kogoś gorszego, pół-człowieka. Pokazujemy, że liczymy się z jego emocjami.

Moja mama jest z tych rodziców, którzy nigdy nie przepraszali. Nie wiem, czy bała się utraty autorytetu, czy po prostu duma nie pozwalała jej przeprosić nikogo. Dlatego, gdy przyszło mi wychowywać własne dzieci powiedziałam sobie, że będę umiała je przeprosić i umiem. Przepraszam, gdy skrzywdzę, zawiodę, pomylę się, gdy jestem niesprawiedliwa. Przepraszam głośno i zaznaczam za co, a w odpowiedzi zazwyczaj słyszę: „nic się nie stało, mamo, każdemu się mogło zdarzyć, prawda?”

Tak, synku, to prawda.

(Visited 286 times, 1 visits today)
 • oczywiście, że jestem za przepraszaniem dzieci. dziecko musi z kogoś czerpać przykład. jeśli poniosą Cie nerwy i niesłusznie nakrzyczysz na malucha to naturalne, że powinno paść przepraszam. to słowo powinno być w słowniku każdego nie zależnie od wieku i w ten sposób dziecko jest tego świadome.

 • Zgadzam się z Tobą w 100%. U mnie w domu zawsze tak było: ja narozrabiałam – ja przepraszam, tata zrobi coś nie tak – On przeprasza. Chyba czułabym się dziwnie, jeśli to zawsze ja musiałabym to robić niezależnie od tego kto zawinił 🙂

 • Też przepraszam swojego 2,5 latka, a w odpowiedzi słyszę „nić nie śtało się mamuś, juź dobzie.” Skoro sama wymagam by mnie czy innych przeprosił gdy coś źle zrobi, muszę mu dać tego przykłąd 🙂

 • www.kilkuetatowamama.com

  ja też zawsze przepraszam i też tłumaczę za co przepraszam. procentuje, bo Dzieci wiedzą jak się zachować nie tylko w stosunku do mnie ale do pozostałych osób też!

 • Anna “Świat Według Kobiet” Blo

  Tak, tak to prawda. Jest jeszcze pokolenie co twierdzi …to tylko dziecko….ryby i dzieci głosu nie mają…co ty dziecko możesz wiedzieć… milcz i słuchaj….itp.Stara szkoła 🙂 Przepraszanie wielu ludziom sprawia problem ale przepraszać dziecko ….. (?), to już w ich mniemaniu przesada. Na szczęści nowe pokolenie rodziców obala te stereotypy wychowawcze a właściwie nie wychowawcze 🙂

 • Anna Klimczyk

  Już Janusz Korczak o tym pisał wiele lat temu . Bardzo mądry tekst !

 • Matt Trabantowski

  Od swojej mamuśki nigdy nie usłyszałem przepraszam. Zawsze winny był los, niesprzyjające okoliczności bądź inni. Oj tak nie było to jak znaleźć wroga i go obsmarować. Powiedzenie przepraszam jest bardzo ważne komunikacji między ludźmi, ale i wewnętrzne przyznanie się do winy.

 • Pingback: "Co się mówi?" | Dziewczyna z obrazka()

 • Pingback: Rodzic idealny | Dziewczyna z obrazka()

Navigate