Propozycje prezentów dla osób, których nie lubisz

Jedynie w przypadku Bożego Narodzenia mówi się o magii świąt. Żadne inne święto nie wprawia w nastój świąteczny na dwa miesiące przed nim. Ktoś powie, że to wina reklam, ja – że to zasługa tej magii. Świąt Bożego Narodzenia po prostu nie moźemy się doczekać. Celebrujemy zwyczaje świąteczne, w tym obdarowywanie się prezentami.

Lubimy powtarzać, że prezenty nie mają znaczenia w tym dniu, a ja uważam, że mają. Gdyby nie miały, to by ich po prostu nie było. Prezent nie musi być drogi i markowy, ale powinien być atrakcyjny dla obdarowanej soby. Celem dawania prezentów jest sprawić radość. Co jednak, gdy jesteśmy zmuszeni do kupienia prezentu oosbie, której nie lubimy?

Powiesz, że osobie, której się nie lubi, nie daje się prezentów. Chciałabym, żeby to było takie proste, ale niestety nie jest. Wieczór wigilijny zazwyczaj spędzamy w gronie rodzinnym, a w tym gronie znajduje się np. nielubiana kuzynka, znienawidzona synowa, bratowa, która jest zołzą, itd. Czasami po prostu jesteśmy zmuszeni do obdarowania osoby, której wcale obdarowywać nie chcemy i nie robimy tego dlatego, że jesteśmy takimi hipokrytami, a dlatego by nie psuć świąt tej części rodziny, którą lubimy. Odrzucamy na ten wieczór niechęć i zachowujemy się poprawnie. Tak, to ta piętnowana obłuda, ale o tym napiszę kiedy indziej.

Co zatem kupić takiej osobie? Aż się prosi by był to złośliwy prezent, by kuzynce dać tabletki odchudzające, synowej pozew o rozwód gotowy do złożenia, a bratowej skok ze spadochronem w nadziei, że spadochron się nie otworzy. Uwierzcie, ja to niestety naprawdę rozumiem. Niemniej zachęcam by kupić prezent określający dystans i chłodne relacje, ale który nie będzie obraźliwy. Nie okłamujmy się, osoba z którą się nie lubisz, nie ucieszy się z żadnego prezentu od ciebie, dlatego nie ma co się starać i najlepiej dać coś uniwersalnego. Inna sprawa, że ty też na pewno nie masz ochoty starać się dla takiej osoby.

Lista, którą tu przedstawie sprawdzi się też jako prezenty dla osób, z którymi lubisz się, ale nie ma między wami żadnej zażyłości, np. dla współpracownika lub innej osoby, której dobrze nie znasz lub chcesz zachować w waszych relacjach zdrowy dystans.

Bon upominkowy

Ponoć najgorszy prezent ever. Ja się z tym zgadzam, o ile daje go mąż żonie lub żona mężowi, bo to pójście po najmniejszej linii oporu. Właśnie dlatego to świetny prezent dla osoby, z którą łączą cię tylko kłótnie i niechęć. Pokazuje, że trzymasz tę osobę na dystans, że nie zamierzasz się dla niej starać, a jednocześnie nie jest to prezent obraźliwy.

Słodycze

Tylko błagam, nie cukier w kostkach jako tania bombonierka. Niech to będą dobre praliny albo czekolada. Chocolissimo robi ręcznie czekoladę, która można spersonalizować. Wpisz w czekoladowy telegram „Wesołych Świąt” i tyle.

Przeżycie

„Wyjątkowy prezent” i „Katalog marzeń” mają w swojej ofercie „przeżycia”. Wybierz jakieś w miarę uniwersalne np. masaż albo degustację. Nawet jeśli nie trafisz (a czego nie kupisz to nie trafisz, bo się nie lubicie), to ta osoba będzie mogła przekazać to komuś innemu, więc nie zmarnuje się.

Świeca zapachowa

Tylko tak jak w przypadku słodyczy ma być to ekskluzywna świeca, a nie zapachowe podgrzewacze z Lidla. Polecam Woodwick, którego świece odkryłam, bo dostałam ją w prezencie (nie, nie od kogoś kto mnie nie lubi 😉 ) i zostałam ich wierną fanką.

Prezent wspólny

Jeśli nie możesz się przemóc by kupić np. bratowej prezent, ale lubisz swojego brata to kup prezent wspólny. Będzie ci łatwiej. Tylko mimo wszystko ma być autentycznie wspólny, a nie zestaw narzędzi, którymi brat będzie naprawiał usterki w domu, a dom jest wspólny. Tutaj też możesz sięgnąć do pomysłu z przeżyciami, są takie dla dwojga.

Elegancki kalendarz

Może to być też zeszyt lub planer. Naprawdę nie ma znaczenia, czy ta osoba używa kalendarza albo czy potrzebuje zeszytu, to nie jest coś, co się zmarnuje. Nie znam nikogo, kogo by nie jarał elegancki papier.

Nic

Jeśli Twoja niechęć jest tak wielka, że prędzej wyskoczysz przez okno 10. piętra niż dasz tej osobie nieobraźliwy prezent, to nie dawaj nic. To zawsze lepsze niż ostentacyjne okazywanie niechęci. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest spędzenie Wigilii w inny sposób, tak, byś nie musiał/a spotykać się z tą osobą. Jeżeli kupno świeczki zapachowej cię przerasta, to po co psuć sobie i innym ten miły wieczór spotykaniem się z kimś kogo darzysz aż tak negatywnymi uczuciami?

Jeżeli postarasz się, to i moimi propozycjami możesz kogoś obrazić, ale, jak już ustaliliśmy, nie o to chodzi. Nie okłamujmy się, są to prezenty „na odwal się” i tak je traktuj. Nie spodobało się – trudno. Zresztą, powtórzyłam to już tu kilka razy: jeśli Cię nie lubi, to wycieczka na Majorkę też by się nie spodobała. Najlepiej to po prostu spędzajmy święta z ludźmi, których lubimy, a wtedy przyda ci się ten tekst.

PS. W tekście wymieniam nazwy marek, ale nie jest to tekst sponsorowany.

(Visited 1 737 times, 1 visits today)
Navigate