Nie wtrącaj się

Odkąd zrobiło się w miarę ciepło, spędzam z dziećmi czas na dworze. Przeważnie idziemy na plac zabaw, na którym często ja zostaję, a moje dzieci bawią się wokół niego z innymi dziećmi, jeżdżąc na rowerze lub robiąc sobie bazę w pobliskich krzakach.

Ponieważ oni bawią się sami, a ja siedzę na ławce, mogę sobie w spokoju popracować lub poobserwować ludzi. To, co udało mi się zauważyć, to to, jak bardzo rodzice wtrącają się w zabawy dzieci. Nie mylcie tego z zaangażowaniem. Czasem mam ochotę podejść do takiej matki i krzyknąć: Nie wtrącaj się!

Mieszkam na fajnym osiedlu, jest tu dużo dzieci w przeróżnym wieku. Od noworodków do nastolatków. Wszystkie te dzieci bawią się razem lub w mniejszych podgrupach. Lubię na nich patrzeć i obserwować to, z jaką łatwością nawiązują nowe znajomosci. Miło obserwuje się ich do pierwszej kłótni.

Wcale nie chodzi mi o to, że ktoś tam sprzeciwił się mojemu synowi albo że sypnął mu piachem w oczy. Wychodzę z założenia, że skoro zabawa była wspólna, to kłótnia też jest wspólna. Skoro nie uczestniczyłam w zabawie, to nie uczestniczę też w kłótni. Dzieciaki świetnie potrafią dogadać się same. Wiem to, bo, jak już wspomniałam, uważnie ich obserwuję.

Problem polega na tym, że dzieci rzadko kiedy mają okazję do nauki rozwiązywania konfliktów, bo przy każdej, choćby najmniejszej, sprzeczce pojawia się od razu mama / babcia / tata i zaczynają rozwiązywać spór za dzieci. Wtrącają się, robią za sędziego, kata i adwokata własnego dziecka. Dzieci stoją jak na skazaniu, słuchają, potakują głowami i odechciewa im się bawić. Ze wspólnej zabawy nici, każdy znajduje sobie własny kąt.

Rodzicu, dopóki krew się nie leje, to się nie wtrącaj. Pokłócili się, to się pogodzą. Jak Ty byś się czuł, gdyby ktoś nieustannie wtrącał się w Twoje kłótnie, próbował je za Ciebie rozwiązywać? Skoro dziecko opanowało umiejetność kłótni, to daj mu teraz nauczyć się godzić. Daj mu swobodę. Obserwuj, reaguj, gdy dzieje mu się krzywda, ale nie wtedy, gdy wyrywa sobie z kimś łopatkę, nawet jeśli to jest jego łopatka.

(Visited 2 141 times, 2 visits today)
Navigate