Jak wybrać studio tatuażu

Wiele osób do mnie pisze z pytaniami o studio tatuażu, czy znam sprawdzone, jak je wybrać, jak poznać, że jest profesjonalne? Postanowiłam odpowiedzieć na te wszystkie pytania tutaj, w tekście na blogu. Jeśli planujesz swój pierwszy tatuaż to ten tekst jest dla Ciebie.

Pamiętam, jak poszłam zapisać się na swój pierwszy tatuaż. Mieszkałam wtedy w Kaliszu, więc do wyboru miałam tylko jedno profesjonalne studio tatuażu – dziś światowej renomy, wtedy ze zdezelowanymi fotelami w stylu PRL, dzielące lokal z zakładem fryzjerskim.

Weszłam, poprosiłam o katalog z wzorami, wybrałam badziewnego tribala, umówiłam się na termin za 2 tygodnie (wtedy wydawało mi się, że muszę bardzo długo czekać), wpłaciłam zaliczkę i poszłam. Wróciłam po dwóch tygodniach zrobić swój pierwszy w życiu tatuaż.

Prawdę mówiąc, nie dostrzegłam, gdy wszystko się zmieniło. 10 lat temu byłam pewna, że do końca będę tatuować się w tym samym, kaliskim studiu tatuażu, u tego samego sprawdzonego artysty. Jakże się myliłam. Dziś wybór studia ma zupełnie inny wymiar.

WZÓR

Pomyśl, co chcesz mieć wytatuowane. W jakim stylu ma być to zrobione? Czy ma to być kolor czy czerń i biel?

Dopiero, gdy odpowiesz sobie na te pytania, gdy sprecyzujesz, co to ma być, możesz zacząć szukać studia.

Każdy tatuażysta w czymś się specjalizuje, któraś forma tej sztuki odpowiada mu bardziej. Nie idź ze wzorem realistycznym do kogoś, kto specjalizuje się w abstrakcji. Nie wymagaj od tatuatora pracującego tylko w czerni, by zrobił ci tatuaż kolorowy. To ważne, byś dostał to, czego chcesz.

TATUATOR A NIE STUDIO

Szukaj również konkretnego artysty, a nie – studia. Część tatuatorów nie pracuje nigdzie na stałe, a gościnnie występuje w studiach w całej Polsce.

Wiesz już, czego chcesz, a więc wiesz, kogo szukasz. W tych poszukiwaniach pomogą ci konwenty tatuażu. Ręki uciąć sobie nie dam, ale chyba wciąż najpopularniejszy jest Tattoofest w Krakowie.

Nie bój się wejść między tych wszystkich dziwnych, wytatuowanych, wykolczykowanych ludzi – nie gryzą. Podchodź do stoisk, proś o portfolio, rozmawiaj z tatuażystami, zobacz ich przy pracy. Zadawaj nurtujące cię pytania. Zaczepiaj innych odwiedzających (serio). Jeśli widzisz na kimś tatuaż, który bardzo ci się podoba, podejdź i zapytaj, kto go robił. Dzięki temu odkryjesz artystę, który ci odpowiada. Tak szukałam sobie nowego studia w Warszawie – poszłam na warszawski konwent tatuażu.

NIE PYTAJ ZNAJOMYCH

Znajomi polecą osobę, u której się tatuowały i będą cię przekonywać, że ta osoba zrobi wszystko i zna się na wszystkim. To tak nie działa – patrz punkt pierwszy. Spytać możesz tylko osobę, która ma wzór choćby w zbliżonym stylu do tego, który ty chcesz mieć.

NIE TYLKO ZNANI

Uwielbiam nowo powstałe studia, które jeszcze nie zdobyły renomy, ale mają utalentowanych tatuażystów. Ceny przeważnie są u nich niższe, a terminy krótsze.

W studiach z wieloletnią tradycją i już wyrobioną renomą na termin czeka się mniej więcej rok, a ceny za całodzienną sesję to od 1.000 zł w górę. Opcja trochę ryzykowna dla osoby, która jeszcze nic nie wytatuowała, bo może nie dostrzec, czy to aby na pewno profesjonalna robota.

Wygląd studia o tym nie świadczy, a portfolio. Studio ma je mieć. Kiedyś poszłam do studia tatuażu i poprosiłam o portfolio w odpowiedzi usłyszałam, że nie mają. Zwiałam. Mam taki zwyczaj, że, gdy mijam studio tatuażu, to do niego wchodzę, nawet jeśli nie planuję nic wytatuować. Mówię wtedy, że szukam opcji, patrzę, w czym artyści z tego studia się specjalizują, oglądam ich prace. W ten sposób odkryłam Hugotattoo, w którym robiłam cover tatuażu.

CZEŚĆ CZY DZIEŃ DOBRY?

Zawsze miałam ogromny problem, czy wchodząc do studia tatuażu mam powiedzieć „cześć” czy „dzień dobry”, mówić „na ty” czy per pan. Po latach, wchodząc do studia mówię do osoby obsługującej klientów „Cześć, jestem Magda”.

W salonach tatuażu panuje specyficzny klimat, jest bardzo luźny, to mocno ułatwia pracę. To trochę jak z położną, która w czasie porodu do kobiety mówi po imieniu. Łatwiej mi komunikować się, dać zadać sobie ból osobie, z którą mogę rozmawiać jak z kumplem.

Oczywiście jeśli taka forma kontaktu ci nie odpowiada to powiedz to jasno. Nikt nie będzie robił problemu. Jeśli jednak na siłę ktoś będzie do ciebie mówić jak do zioma z osiedla lub nie spodoba ci się forma kontaktu, to opuść studio.

Ten pierwszy kontakt ma cię przekonać, byś to właśnie tu oddał swój kawałek ciała. Kiedyś zdarzyło mi się zrezygnować z tatuowania w konkretnym studiu, bo obsługujący mnie facet był totalnym bucem. Spędzisz w tym miejscu kilka godzin, od pierwszego wejścia masz się czuć tam dobrze. Pamiętaj, jeśli cokolwiek będzie budzić twoje wątpliwości, to poszukaj innego miejsca.

CZYSTO I PACHNĄCO

Studio tatuażu to miejsce, w którym igła ma miejsce ze skórą, leje się krew i limfa, zatem ma w nim być czysto. Czyste mają być siedzenia, okna, parapety, podłoga, ściany. Miejsca pracy mają być owinięte folią, a tatuażyści mają mieć na rękach rękawiczki i niczego w nich poza sprzętem do tatuowania nie dotykać.

Kiedyś weszłam do studia, w którym ściany były szare od brudu, a smród był taki, że po paru minutach nie mogłam wytrzymać. Z takich miejsc uciekamy.

KUMPEL Z BRAMY OBOK

Wszyscy kiedyś zaczynali. Przeważnie zaczynali w domu na sobie i nastoletnich kumplach, którzy bardzo chcieli mieć tatuaż, ale nie było ich stać. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach są kursy tatuażu, na których tatuować uczy się pod czujnym okiem profesjonalisty.

Dlatego powiem wprost: unikaj domowych tatuażystów. Niektórzy są naprawdę dobrzy, robią prace na poziomie profesjonalistów, ale to twój pierwszy tatuaż i nie odróżnisz przeciętniaka od dobrze zrobionego tatuażu. Po latach uważam, że potrafię to odróżnić, ale ta wiedza wymagała dużego kontaktu z tą sztuką.

TATUAŻ MUSI BYĆ DROGI

Nie istnieje coś takiego jak tani, profesjonalny tatuaż. Jeśli jest tani, to nie jest profesjonalny. Ceny tatuażu obecnie za całodzienną sesję (6 do 8 godzin) zaczynają się od 800 zł, przeważnie jest to jednak 1000 zł.

Mam nadzieję, że pomogłam. Jeśli masz jeszcze jakieś nurtujące cię pytanie, zostaw w komentarzu, chętnie odpowiem o ile będę umiała.

Zostawiam wam listę salonów tatuażu i artystów, których z czystym sumieniem mogę polecić.

Piotr Olejnik Eviltattoo

Misha

Hugotattoo

Pliszka

Bartłomiej Kluczyk

(Visited 1 003 times, 2 visits today)
Navigate