Ile kosztuje duży pies

Decydując się na psa, mało kto myśli o jego późniejszym utrzymaniu. Skupiamy się na wyglądzie psa, później jego charakterze, a później cenie za szczeniaka. To dość częste, że ludzie biorą psa i dopiero później zastanawiają się, jak go utrzymać. Na szczęście to się zmienia, co udowadnia choćby zainteresowanie utrzymaniem psa z ras olbrzymich. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom postanowiłam podliczyć, ile kosztuje utrzymanie olbrzymiego psa.

Wydatki, które przedstawię dotyczą 5,5 miesięcznego, zdrowego szczeniaka rasy Landseer ważącego 24 kg i prowadzącego aktywny tryb życia – 6 spacerów + wspólne bieganie.

Wydatki stałe

To, na co wydamy najwięcej pieniędzy, to karma dla psa. Dodatkowo jest to wydatek, który będzie się powtarzał przez całe życie psa.

Karmienie

Karma sucha: 30 kg 185,60 zł

Cena  dotyczy karmy Brit Junior XL.
Moja sunia zjada około 600g karmy dziennie (rano i wieczorem). Porcja 30 kg powinna starczyć na około 2 miesiące. Zaznaczam jednak, że moja Colia ma spore zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na ilość spalanych kalorii podczas długich spacerów. Wystarczy, że Twój pies będzie prowadził mniej aktywny tryb życia, by zjadać mniej.

Karma mokra: 24 puszki x 800g 139,80 zł

Cena dotyczy karmy Rocco Junior.
Z puszki 800g wychodzi od 2 do 3 posiłków. Znów wiele zależy od aktywności psa. Tę karmę podaję raz dziennie.

Przysmaki: około 100 zł miesięcznie

Wszystko zależy od tego, jakie te przysmaki kupujemy i ile ich podajemy. Ja kupuję rożne w niewielkich ilościach. Raz na wagę, raz paczkowane. Dokupuję także wędzone kości i przysmaki do żucia. Mój pies dostaje 2-3 ciasteczka dziennie, w porywach 4.

Przysmaki szkoleniowe: 1,5 kg  49,80 zł

Możesz psa oczywiście nie szkolić, wtedy ich nie potrzebujesz, ale ja uważam, że pies powinien być wyszkolony. Są to specjalne maleńkie, pół-mokre ciasteczka, których można podawać sporo bez obaw, że pies się roztyje. Taka ilość powinna spokojnie starczyć na przynajmniej 2 miesiące przy intensywnym szkoleniu.

Średni koszt karmienia przez około 2 miesiące: 475,20 zł

Zaznaczam od razu, że ten koszt może być inny u każdego. Wystarczy, że będziesz kupować droższą lub tańszą karmę. Zrezygnujesz z przysmaków lub będziesz podawać ich więcej. Możesz wydawać połowę tego, a możesz dwa razy więcej. Dorosły, olbrzymi pies będzie kosztował mniej więcej 2 razy tyle. Warto mieć to na uwadze decydując się na małego niedźwiedzia.

Ceny, które podałam, to ceny ze sklepu z zooplus. Przejrzałam wiele ofert różnych sklepów i ten ma najtaniej. Jeśli jednak znasz sklep, w którym jest taniej, to śmiało polecaj.

Woreczki na odchody: ok. 3zł opakowanie 15-20 sztuk

Jedno opakowanie 20 sztuk starcza mi na 4-5 dni. Duży pies ma duże potrzeby fizjologiczne.
Możesz też po prostu zamówić na Allegro zestaw 600sztuk + etui za ok. 27 zł + koszt wysyłki. Wychodzi znacznie taniej.

Wydatki powtarzające się co kilka miesięcy

Wizyty weterynaryjne

Szczepienia: różnie

Do tej pory byłam z psem na dwóch szczepieniach. Jedno kosztowało ok. 80zł, drugie około 50 zł. W tej kwestii wiele zależy od miasta, w którym mieszkasz i renomy lekarza, do którego chodzisz. Ja mieszkam w Warszawie, a więc ten koszt może być wyższy.

Suplementy diety: ok. 10 zł za 50 tabletek

Szczeniak ras olbrzymich rośnie bardzo intensywnie dlatego trzeba wspomagać go witaminami, aby w przyszłości nie miał problemów ze stawami i kośćmi, które będą musiały utrzymać 70 kg żywej wagi.

Preparat przeciw pchłom i kleszczom: ok. 120 zł raz na 20 tygodni

Od obroży przeciw pchłom pies po prostu śmierdział. Poprosiłam weterynarza, by zaproponował inny środek, który będzie skuteczniejszy i obędzie się bez noszenia go na sierści. Obecnie podaję tabletki Simparica. Oczywiście Ty możesz zdecydować się na obrożę za 5zł.

Średni koszt dbania o zdrowie psa: 260 zł

Pielęgnacja sierści:

Nie każdy olbrzymi pies potrzebuje wyczesywania, ale u każdego trzeba dbać o sierść. Koszty, które podam, dotyczą tylko psów długowłosych.

Szczotka Pudlówka : od 15 zł do 400 zł

Czesałam różnymi pudlówkami Colię i najlepsza okazała się taka za około 25zł (w sklepie zoologicznym około 40 zł). Nie bardzo rozumiem, po co ktoś miałby kupować pudlówkę za 400zł, bo nawet u profesjonalnych groomerów takich nie widziałam.

Szczotka grabie: ok. 30 zł

Tak jak w przypadku pudlówki ceny są różne, ale średni koszt to 30 zł. Potrzebujesz tej szczotki do rozczesywania podszerstka.

Grzebień metalowy:  ok. 30 zł

Przez jakiś czas używałam tylko pudlówki i grabi, ale zdecydowanie trzeba mieć też ten grzebień.

Szampon: ok. 30 zł

Znów wszystko zależy od wielkości opakowania, firmy, sklepu.

Średni koszt dbania o sierść psa: ok. 100 zł – 150 zł

Wydatki jednorazowe:

Obroża : ok. 50 zł

Wpisałam taką cenę, gdyż za te pieniądze kupi się porządną obrożę, która powinna starczyć na lata. Ja jestem zwolenniczką skórzanych obroży i właśnie mniej więcej tyle zapłaciłam. Wzięłam rozmiar trochę na wyrost, a więc powinna starczyć nawet przy dorosłym psie. Oczywiście w markecie znajdziesz obrożę i za 10 zł, ale możesz też spokojnie poszukać personalizowanej za kilkaset złotych.

Smycz: ok. 50 – 70 zł

Tak samo jak w przypadku obroży ogranicza Cię tylko budżet i wyobraźnia i tak samo jak w przypadku obroży już za 50 zł powinno kupić się porządny produkt. Osobiście uważam, że nie ma sensu na tych dwóch gadżetach oszczędzać, bo kupione raz, a porządne mogę wystarczyć na całe życie naszego pupila.

U nas dodatkowym kosztem była smycz do biegania ok. 70 zł

Miska: 2 x 15 zł

Moja Colia ma dwie miski różniące się tylko kolorem. Każda kosztowała 15 zł i są super. Dla mnie najważniejsza jest duża pojemność i łatwość w myciu i za te pieniądze otrzymałam te dwie rzeczy. Oczywiście tu także można zaszaleć i kupić drogi produkt. Wybór zostawiam tobie.

Legowisko: od 100 zł

Średni koszt legowiska dla olbrzymiego psa to 200 zł. Jednak jak się poszuka (polecam Allegro) to można kupić najprostsze legowisko – materac za mniej niż 100 zł. Bardziej wyszukane legowiska to już 300 zł, a nawet 500 zł. Ja po przejrzeniu miliona ofert skonsultowałam decyzję z moim niezawodnym wujkiem – psiarzem i zdecydowałam się na najprostszy materac.

Zabawki: ok. 100 zł

Wpisałam tyle, ile ja sama na zabawki mniej więcej wydałam. Każdy pies powinien mieć: kilka piłek, gryzak i zabawkę do zabawy w przeciąganie. Ceny zabawek są różne, od 5 zł za te z marketu do 50 zł za te ze sklepów zoologicznych. Ulubioną zabawką mojej Coli jest  zabawka z marketu za kilka złotych i świetnie jej służy. Natomiast piłka z marketu została pożarta w jeden dzień, a kupiona za jakieś smutno duże pieniądze z zoologicznego wydaje się być niezniszczalna. Jak w przypadku większości produktów, lepiej postawić na jakość niż ilość.

Coś, na co chętnie wydałabym pieniądze, to zabawki edukacyjne dla psów. Rozwijają intelekt zwierzęcia i zajmują psa na długie godziny. Ich cena zaczyna się od 100 zł i tylko to mnie wciąż powstrzymuje. Jeśli jednak masz 100 zł na zbyciu, to polecam kupić choć jedną.

Średni koszt wydatków jednorazowych: 330 zł

Koszt psa: od 2 000zł do 6 000 zł

Rasowy pies kosztuje. Cena psa uzależniona jest od rasy, wieku szczeniaka i renomy hodowli. Jednak trzeba pamiętać, że bez względu na to, ile za szczeniaka zapłacisz, będzie to najmniejszy wydatek związany z psem.

Podsumowując: na psa od końca lutego tej pory wydałam ok. 2 000 zł + koszt psa. Czy to dużo? Dla mnie tak, ale liczyłam się z tymi wydatkami.  Dla kogoś może być to tyle co nic, a dla jeszcze kogoś innego suma nieosiągalna. Każdy z nas sam najlepiej wie, ile zarabia i czy stać go na olbrzymiego psa.

Oczywiście część tych wydatków możesz uznać za fanaberię i zwyczajnie z nich zrezygnować. Ja jednak swojego psa rozpieszczam. Skoro rozpieszczam siebie, męża i dzieci, to psu też się należy, gdyż traktuję go jak członka naszej rodziny. Jak widać, to, jak postrzegamy psa w naszym domu, ma też wpływ na koszty jego utrzymania.

Taka uwaga na sam koniec. Ponieważ poruszam kwestie żywieniowe i preparatów na pchły, a te zawsze budzą kontrowersje wśród psiarzy, od razu zaznaczam, że nie życzę sobie pod tym tekstem żadnych uwag dotyczących tego, jak kto powinien karmić psa i o niego dbać. Nie to jest tematem notki. Rozmawiamy o kosztach utrzymania zwierząt bez oceniania innych, a już na pewno bez wzajemnego ubliżania sobie.

 

(Visited 623 times, 1 visits today)
Navigate