Dlaczego nie obchodzę Halloween

Z niepokojem patrzyłam, jak Halloween wdziera się do Polski. Jeszcze kilka lat temu widywało się pojedyncze osoby za coś przebrane, rzekomo Halloween obchodzące. Ostatnio tradycja Halloween nabrała tempa. Polacy przygotowują się do niego jak do innych świąt, które obchodzimy w Polsce. W centrach handlowych pojawiają się sezonowe stoiska, gdzie można kupić przebrania. Nie mam z tym żadnego problemu. Nie mam, choć sama Halloween nie obchodzę.

O ile wszystko zamyka się w Halloweenowych imprezach, to mi to rybka. Po prostu nie idę na imprezę przebierańców, nie kupuję dyni, nie robię z niej lampionu.

Jeśli coś mnie wyjątkowo drażni w Halloween, to żebranie o cukierki. Można wzruszyć ramionami i powiedzieć „taka tradycja”, tylko, że to nie nasza tradycja. Jako dziecko byłam uczona o Wszystkich Świętych i Zaduszkach. O cmentarzu, zniczach, kwiatach, pamięci o zmarłych.

W niedzielę pójdę na cmentarz. Zapalę znicze na grobach, ludzi, których nie dane było mi poznać. Zapalę znicz na grobie taty mojego męża. Jego zdjęcie postawiłam w naszym salonie i często o nim rozmawiamy. Przedstawię się, pochwalę jego syna, mówiąc, że jest najlepszym mężem na świecie. Przedstawię mu jego wnuków, ubolewając, że nigdy nie weźmie ich na kolana. Pójdziemy na grób dziadków mego męża. Opowiem im, że odświeżyłam piękną zastawę. jaka po nich została, przeproszę, że zbiłam wszystkie małe talerze z tej zastawy. Opowiem, że po ich mieszkaniu teraz biegają małe dzieci. Zrobię to wszystko, wierząc, że mnie słyszą, że tak naprawde już o tym wiedzą, bo obserwują nas z lepszego miejsca.

Zaduszki to czas do nostalgii, czas do myśli nad przemijaniem. To czas wspominania zmarłych. To czas, gdy znów możesz zatęsknić i zapłakać. Tak wiem, nudne, przestarzałe, katolickie, a przecież katolickie zwyczaje nie powinny być nikomu narzucane. Świeckie też nie, dlatego nie chcę żadnych pytań o cukierki, żadnych psikusów.

W moim domu nie obchodzimy Halloween. Nie ma cukierków, psikusów, przebierania się. Nie obchodzimy nie dlatego, że jest złe, ale dlatego, że jest obce. Nam obce.

(Visited 592 times, 1 visits today)
Navigate