Bierzmy przykład z dzieci

Nigdy w życiu nie pomyślałam, że niedosłuch może mnie dyskwalifikować jako mamę. Zostałam mamą w bardzo młodym wieku i uważam, że ta rola całkiem nieźle mi wychodzi. Daleko mi do ideału, popełniam błędy, ale są to błędy, które popełniają wszyscy rodzice. Niedosłuch w macierzyństwie mi nie przeszkadza.

Dzieci i niepełnosprawność – to w ogóle bardzo ciekawa sprawa. Dorośli mogliby wiele nauczyć się od dzieci.

Mam kontakt nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z ich kolegami i koleżankami. Dzieci jak to dzieci – zawsze mają coś do powiedzenia. Głos dziecka jako dźwięk jest dla mnie nie do przyjęcia. Dzieci na ogół mają głos cieniutki i piskliwy, przez co dla mnie trudny do zrozumienia. Dzieci mają jednak coś jeszcze – cierpliwość.

Gdy moja znajoma powiedziała swojej córce, ze musi do mnie mówić wyraźnie, mała Zet nie pytała, po co i dlaczego. Nie patrzyła na nikogo dziwnie ani mnie nie oceniała. Po prostu zaczęła mówić wyraźnie. Tak wyraźnie, że, gdybym nawet chciała jej nie rozumieć, to by mi się nie udało.

Zet nie jest w tym odosobniona. Jej siostra Wu, a także moje dzieci potrafią do mnie sylabizować, bym tylko zrozumiała, co mają do powiedzenia. Potrafią powtórzyć to samo zdanie nieskończenie wiele razy, bo dzieci po prostu chcą, żebym zrozumiała, chcą mieć ze mną kontakt, nie poddają się, nie przewracają oczami ze zniecierpliwieniem, nie machają na mnie ręką, nie odpuszczają. Dla dzieci jest absolutnie naturalne, że, jeśli ich nie zrozumiałam, to muszą powtórzyć i powtarzają do skutku.

Moi synowie wiedzą, kiedy udaję, że ich słucham i potrafią mi wprost zwrócić uwagę: „Mamo, Ty mnie nie słuchasz”. Wymagają ode mnie słuchania, bo sami starają się mówić tak, żebym słyszała. Dostosowują się do mnie. Nauczyli się, ze nie mogą zakrywać buzi, gdy do mnie mówią, że muszę na nich patrzeć i nie mają z tym żadnego problemu. Ani oni, ani ich koleżanki i koledzy.

Problem z moim niedosłuchem mają tylko ludzie dorośli i tak sobie myślę, że czas, by wzięli przykład z dzieci. Serca dzieci słyszą.

(Visited 423 times, 1 visits today)
Navigate